18. Novembar, 2018, 07:35:59 posle podne
127 poruka - 55 tema - 137 članova

Autor Tema: Lose kocenje??????  (Pročitano 2343 puta)

GLIGA

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
Lose kocenje??????
« poslato: 14. April, 2016, 09:56:26 posle podne »
Danas je bio pokusaj kocenja mlade zenke(prvo kocenje).U vecernjim satima je primeceno da iz zenke viri pola mladunca,izvadili smo mi to,ali se pokidalo.
Izvadili smo i ostatke,medjutim mislim da ima jos malih unutra,da li je neko imao ovakva iskustva?

Snjezana

• Jr. Member
  • **
    • Pogledaj profil
Odg: Lose kocenje??????
« Odgovor #1 poslato: 15. April, 2016, 06:30:41 pre podne »
Dragi kolega,
Vaše iskustvo je, srećom, dosta retko, ali nije usamljeno. Dešava se da ženka ne može da dovede proces koćenja do kraja, baš onako kako ste opisali.Ovo je jedna od manje lepih i prijatnih strana odgajivačkog posla.
Na žalost, najčešće je neminovan loš ishod i po majku i po potomstvo.
Ovo je jedna od tipičnih situacija u kojoj je neophodna stručna veterinarska podrška. Iz odgajivačkog iskustva je poznato da veterinari takve slučajeve rešavaju određenim vrstama injekcija, uglavnom sa dosta dobrih ishodima. Nakon čega se ženka tretira antibiotskom terapijom, da bi se sprečila sepsa koja je prateća posledica produženog okota.
Posebna je šteta kada se to javi kod prvokotke. Pratite ostale ženke iz iste familije, da li će se to ponoviti i kod njih. Zato što može biti u pitanju genetska predispozicija. Zbog čega ćete izbegavati da od tih potomaka formirate uzgojna legla.
Potrudićemo se da čim pre kontaktiramo referentnog veterinara i da damo načelna uputstva za postupanje u sličnim situacijama. Posebno o tome kada bi, najkasnije, moralo da se reaguje.
Veliki pozdrav!

GLIGA

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: 15. April, 2016, 10:05:55 pre podne »
Draga moja Snjezana,moram vam reci da je nocas primila terapiju,naravno i dozu penicilina,tako da je jutros izbacila jos jednu mrtvu bebu i malo je jela,vesela je pa mislim da ce bar zenka biti dobro,sto mi je i bio cilj kad je vec krenulo lose.Hvala puno pozz.

Snjezana

• Jr. Member
  • **
    • Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: 18. April, 2016, 12:12:54 posle podne »
Hvala, kolega, zato smo tu, ostanite u kontaktu, veliki pozdrav!